Datoria casei de marcat si a cardului fiscal

Conducem un magazin în care se înregistrează vânzări folosind case de marcat. Foarte des, clienții vor să cedeze moneda achiziționată în valută, de obicei în euro. Este posibil să vă înregistrați la o casa de marcat într-o altă monedă?

În contact cu art. 111 secțiune 3a pct. 1 din Legea TVA, prin păstrarea evidenței folosind casele de marcat, contribuabilii TVA trebuie să imprime o chitanță sau factură din toate vânzările și să administreze documentul tipărit clientului.

În § 10 alin. 1 pct. 14 din Regulament privind condițiile tehnice, în mod similar, la articolul 8 alin. 1 punctul 14 din Regulamentul privind casele de marcat, care conține date care ar trebui să apară în contul fiscal, trebuie să denotăm în mod necesar moneda în care sunt înregistrate vânzările, cel puțin pentru întreaga sumă a vânzărilor brute.

Principalele criterii și condiții tehnice pe care trebuie să le constituie casele de marcat sunt înregistrate, dar în intervalul 2 al Regulamentului privind condițiile tehnice.

Astfel, în § 14 alin. 1 din prezenta decizie, programul de vânzare în magazin ar trebui să fie, printre altele funcție: care permite contribuabilului să schimbe numele monedei în care este înregistrată vânzarea sau prescurtarea acesteia, precum și să programeze modificarea dată în avans, introducând data și ora modificării; economisirea datei și ora începerii păstrării înregistrărilor de vânzări în monedă străină în gândire fiscală și transformarea, de asemenea, a sumei brute de vânzări în valute îndepărtate, în timp ce rezultatul conversiei împreună cu costul și depunerea plății trebuie închise pe contul fiscal după sigla fiscală cu logo-ul monedelor date. ; conversia trebuie să fie pregătită cu o precizie de cel puțin șase zecimale, iar efectul de conversie trebuie rotunjit la două zecimale.

În plus, abrevierile folosite de Nasz Bank Polski sunt folosite pentru a indica prescurtarea numelor de valută.

Astfel, dacă contribuabilul intenționează să vândă materiale pentru situația consumatorilor care plătesc o taxă în valută, deci, de regulă, trebuie să aibă o casă de marcat, dotată cu muncă, care să dea o conversie a cursului de schimb.

Din formularele descrise în eveniment, se poate concluziona că plata pentru produsele achiziționate creează viață dată în euro, în sezonul în care valoarea contractelor va fi specificată în zlotys. Reglementările care operează TVA nu reglementează problema ratei de schimb pe care trebuie să o luăm pentru a converti valoarea PLN în EUR.